Законовата рамка на неправителствените организации:
Нов електронен регистър и пререгистриране нa юридически лица с нестопанска цел
На 01.01.2018 г. влязоха в сила промените в Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
Промените целят осигуряване на прозрачност и отчетност на дейностите на ЮЛНЦ и намаляване на административната тежест.
Основната промяна
До края на 2017 г. изискването беше всяко ЮЛНЦ да се регистрира в окръжен съд, като регистрацията завършваше в съдебния регистър, архаично воден на хартия.
Промените модернизираха процеса на учредяване чрез въвеждане на онлайн регистрацията на ЮЛНЦ.
Изискванията на новата уредба налагат учредените и вече вписани в окръжните съдилища ЮЛНЦ да бъдат пререгистрирани в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (Регистъра на ЮЛНЦ), воден от Агенцията по вписванията, в онлайн платформата на Търговския регистър.
Служещият за идентификация 9-цифрен БУЛСТАТ се запазва, но вече се нарича ЕИК и представлява идентификационен код от новия регистър.
За кого се отнася?
Промяната засяга ЮЛНЦ, включително:
• Сдружения;
• Фондации;
• Спортни клубове;
• Читалища;
• Училищни настоятелства;
• Клонове на чуждестранни ЮЛНЦ в България.
Как се иска пререгистрация?
Миграцията на данните от стария към новия регистър не става по служебен път – трябва да бъде подадено изрично заявление до Агенцията по вписванията. Заявлението може да бъде подписано от законно представляващия ЮЛНЦ или адвокат с изрично пълномощно. То може да бъде подадено на хартиен носител или по електронен път, като при последното се изисква да бъде подписано с валиден електронен подпис.
Такса и срок
Такса
Процедурата по пререгистрация е освободена от държавна такса.
В случай на ново вписване на промяна в някое от обстоятелствата, касаещи организацията, се дължи държавна такса в размер на 30лв. при заявяване на място в Агенцията по вписванията или 15 лв. – ако заявлението за промяната се подава по електронен път.
Срок
Крайният срок е 31.12.2020 г.